Dach szklany LAMILUX na konstrukcji drewnianej ze stali od Mirotec | insights by LAMILUX

Zrównoważone budownictwo: dachy szklane w budynkach edukacyjnych

Na drodze do budownictwa neutralnego dla klimatu ważne jest efektywne wykorzystanie energii odnawialnej. Kluczowym aspektem zrównoważonego rozwoju jest światło dzienne, a jedną z reprezentatywnych opcji są dachy szklane.

Światło dzienne w budynkach energooszczędnych i domach pasywnych

Budynki o niemal zerowym zużyciu energii, domy energooszczędne i domy pasywne - czym dokładnie są i jakie są między nimi różnice? Granice są nieostre, więc nie ma ogólnych definicji Jedno jest jednak pewne: od 2021 r. wszystkie nowe budynki w UE będą spełniać standard budynku energooszczędnego. Są to po prostu budynki, które uzyskują znaczną część swojej energii i materiałów ze źródeł odnawialnych. Domy pasywne minimalizują również swoje zapotrzebowanie na energię dzięki optymalnej izolacji termicznej, najlepszym możliwym przeszkleniom i inteligentnej technologii wentylacji. Część koncepcji: światło dzienne w budynkach energooszczędnych i domach pasywnych. Poniższe projekty pokazują, jak łatwe może być zrównoważone budownictwo z dachami szklanymi w budynkach edukacyjnych, takich jak żłobki, przedszkola i szkoły.

Świeże powietrze i ochrona przeciwpożarowa w standardzie domu pasywnego

Szklany dach z certyfikatem domu pasywnego nad szkolną aulą gimnazjum | insights by LAMILUX
Otwarte niebo w atrium gimnazjum Willibalda Glucka | insights by LAMILUX

Aby spełnić i przekroczyć wymagania rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii, projektanci Liceum Ogólnokształcącego im. Willibalda Glucka w Neumarkt zdecydowali się na dwie szklane konstrukcje dachowe z certyfikatem domu pasywnego. W połączeniu z aktywacją rdzenia betonowego do chłodzenia i ogrzewania sal lekcyjnych, ten energooszczędny budynek już teraz spełnia normy na rok 2030. Szklane dachy LAMILUX PR60 domu pasywnego znajdują się nad dwiema salami lekcyjnymi, wprowadzając do budynku mnóstwo światła dziennego dzięki swoim ogromnym rozmiarom wynoszącym po 260 metrów kwadratowych każdy. Zintegrowane elementy wentylacyjne wpuszczają również dużo świeżego powietrza do budynku, regulując ciepło i tworząc przyjemny klimat w pomieszczeniach. W przypadku pożaru klapy można całkowicie otworzyć w ciągu kilku sekund, umożliwiając ucieczkę ciepła i dymu na zewnątrz. Budynek spełnia zatem nie tylko standard, którego wymaga dom pasywny, ale także niezbędne wymagania dotyczące prewencyjnej ochrony przeciwpożarowej.

Światło dzienne dla przyjaznego klimatu w szkole

Gimnazjum Dantego w Monachium również wprowadza naturę do budynku -. Szklany dach LAMILUX PR60 o powierzchni 275 m2 obejmuje całe atrium i zalewa pomieszczenie dużą ilością światła dziennego. Jasny i otwarty projekt podkreśla koncepcję otwartego świata szkoły. W trakcie renowacji architekci zastąpili stary szklany dach nowym systemem słupowo-ryglowym LAMILUX. Było to szczególnie imponujące ze względu na zoptymalizowany system uszczelniania i odprowadzania wody, co oznacza znacznie mniejszą utratę ciepła.  Ponadto w ciągu dnia nie jest wymagane sztuczne oświetlenie, co znacznie zmniejsza zużycie energii. Uczniowie i nauczyciele regularnie organizują wydarzenia w atrium, podobnie jak na świeżym powietrzu. „Uczniowie naprawdę lubią tę przestrzeń i chętnie spędzają w niej czas. Podsumowując, jest to wielka korzyść dla społeczności szkolnej i klimatu szkoły” - entuzjastycznie stwierdza dyrektor dr Andreas Jäger.

Dach szklany LAMILUX PR60 nad aulą gimnazjum | insights by LAMILUX
Renowacja dachu szklanego za pomocą systemu słupowo-ryglowego LAMILUX | insights by LAMILUX

Zadaszone atrium z konstrukcją z drzewa stalowego

Nawiązujący do natury projekt Międzynarodowej Szkoły w Bonn przyciąga wzrok już na pierwszy rzut oka. Dach atrium o powierzchni 340 metrów kwadratowych to projekt spółki zależnej LAMILUX, Mirotec, specjalizującej się w stali, metalu i szkle. Szklany dach przenosi atmosferę zewnętrzną do środka i daje uczniom i nauczycielom poczucie przebywania na świeżym powietrzu. Planując szklany dach nad dziedzińcem stołówki, architekci zainspirowali się dużym drzewem, które musiało ustąpić miejsca budynkowi. Postanowili więc, że konstrukcja szklanego dachu będzie wspierana przez stalowe drzewa. Cztery stalowe wsporniki, każdy z czterema gałęziami, tworzą teraz przyciągający wzrok wewnętrzny dziedziniec. Szklana powierzchnia powyżej oświetla atrium w naturalny sposób i oferuje uczniom i nauczycielom małą przerwę od codziennego szkolnego życia. Chronieni przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi, mogą obserwować otoczenie, chłonąć światło dzienne i oddychać świeżym powietrzem dzięki wbudowanym klapom wentylacyjnym. Szklana konstrukcja dachu jest odporna na uderzenia deszczu, izolowana termicznie i dźwiękoszczelna. Dodatkowe klapy oddymiające i powłoka przeciwpożarowa F30 na elementach stalowych chronią młodych i starszych w przypadku pożaru.

Zadaszony dziedziniec Międzynarodowej Szkoły w Bonn | insights by LAMILUX
Konstrukcja stalowo-szklana nad aulą szkolną IS w Bonn | insights by LAMILUX

Przestrzenie wypełnione światłem dziennym w przedszkolu BRK

Przedszkole Bawarskiego Czerwonego Krzyża (BRK) w Hof, w Górnej Frankonii, wprowadza naturę do wnętrza budynku dzięki oknom sięgającym od podłogi do sufitu i dużemu dachowi szklanemu. Dzięki naturalnemu oświetleniu dyrektorka przedszkola Tanja Steinhäuser może prawie całkowicie zrezygnować ze sztucznego światła, co tworzy znacznie przyjemniejszą atmosferę do nauki. „Udowodniono, że w ten sposób znacznie poprawia się poczucie szczęścia,” wyjaśnia kierownik regionalny BRK w Hof Stefan Kögler. Jednak nie tylko nastrój, dzieci ipracownicy korzystają  z zastosowania elementów dziennego światła. Dzięki  dachowi szklanemu LAMILUX PR60 do budynku dociera wystarczająca ilość światła dziennego, aby naturalnie oświetlić pomieszczenie. W ten sposób znacznie zmniejsza się zużycie energii.

Izolacja termiczna dachu szklanego w Allgäu

Architekci żłobka w Wiggensbach zaplanowali budynek z celem stworzenia naturalnie związanego projektu oraz zwrócenia szczególnej uwagi na zrównoważone budownictwo z systemami doświetlenia dziennego. Już z zewnątrz można zauważyć, że przedszkole doskonale wkomponowuje się w swoje otoczenie dzięki konstrukcji z drewna. Projektanci użyli lokalnego drewna z jodeł, modrzewi i sosen, które bez przerwy biegnie od elewacji aż po wnętrza, tworząc naturalną atmosferę. Wnętrze przedszkola doświetlają dwa dachy szklane LAMILUX PR60, które zapewniają zrównoważone oświetlenie. Szyby izolacyjne o właściwościach termoizolacyjnych nie tylko wpuszczają światło dzienne do budynku, ale także zapewniają, że ciepło nie ucieka zimą, a latem nie nagrzewa się nadmiernie wnętrze. Dzięki temu przez cały rok panuje przyjemny klimat wewnętrzny, bez strat energii na ogrzewanie czy oświetlenie pomieszczenia.

Wpływ światła dziennego przez szklany dach w nowym przedszkolu | insights by LAMILUX