Świetlik dachowy do hal przemysłowych

Świetliki dachowe w halach przemysłowych do oświetlenia dziennego.

Szczególnie w halach świetliki przemysłowe stanowią optymalne rozwiązanie maksymalizujące dostęp światła dziennego. W artykule podsumowano najważniejsze fakty dotyczące świetlików dachowych.

Świetlik dachowy w halach przemysłowych

Zapewnienie wystarczającego i optymalnego światła dziennego wnętrzom dowolnej wielkości jest zadaniem wielu architektów i budowniczych. Często stosuje się tutaj świetliki. Świetliki przemysłowe są idealnym rozwiązaniem zwłaszcza do hal przemysłowych, ponieważ wprowadzają światło dzienne do budynków. Można powiedzieć, że świetliki przemysłowe instalowane są głównie w budynkach niemieszkalnych. Często w tego typu świetliki dachowe do hal przemysłowych wyposażane są także obiekty sportowe, magazyny czy supermarkety.

Do montażu świetlików przemysłowych często potrzebne są duże powierzchnie, których typowy dom jednorodzinnynie posiada . Średnio świetlik przemysłowy ma od 2,80 m do 6,00 m szerokości, i może posiadać dowolną długość. Im dłuższy jest świetlik, tym jest tańszy i bardziej opłacalny. Dlatego jest to popularna opcja w halach przemysłowych, aby wprowadzić światło do wnętrza budynku.

Świetlik przemysłowy na hali przemysłowej | insights by LAMILUX
Widok zewnętrzny: świetlik przemysłowy na hali przemysłowej
Widok wewnętrzny świetlika przemysłowego w hali przemysłowej
Widok wewnętrzny: świetlik przemysłowy w hali przemysłowej

Zalety świetlika przemysłowego

Świetliki dachowe do hal przemysłowych to idealne rozwiązanie na zalanie budynku światłem dziennym i świeżym  powietrzem. Największą zaletą świetlika przemysłowego jest niewątpliwie wysoki poziom światła dziennego. Oprócz naturalnego oświetlenia, świetliki przemysłowe służą również do naturalnej wentylacji. Świetlik dachowy do hal przemysłowych stanowi zatem inteligentny system zarządzania energią w budynku. Oznacza to, że wiele świetlików przemysłowych zapewnia skuteczną izolację termiczną zgodną z atestami europejskimi. Przyczyniają się tym samym do optymalnego klimatu w pomieszczeniu. Ponadto świetliki przemysłowe mogą być łączone z urządzeniami do odprowadzania dymu i ciepła, co w przypadku pożaru umożliwia szybkie usunięcie dymu.

Światło dzienne z boku vs. światło dzienne z góry

Grafika: światło dzienne z góry vs. z boku | insights by LAMILUX

Szczególnie w dużych miastach lub na mocno zabudowanych terenach przemysłowych zwykłe okna na bocznych ścianach budynków często niosą ryzyko, że ilość wpadającego światła może być ograniczona przez już istniejącą zabudowę. Zabudowa te może obejmować inne budynki, hale przemysłowe, drzewa, krzewy, zaparkowane ciężarówki czy góry i wzgórza. Te przeszkody ograniczają dopływ światła, ponieważ zmniejszają obszar możliwych źródeł światła, czyli niebo, przez co mniej światła dostaje się do wnętrza budynku.

Naturalne światło dzienne wpadające do wnętrza budynku przez otwory w dachach jest korzystne z wielu względów. Jednym z powodów jest trzykrotna jasność światła zenitalnego w porównaniu do zwykłego światła bocznego. Relatywnie małe otwory w dachu zapewniają pomieszczeniu tyle samo światła, co zauważalnie większe okna boczne. Aby zatem osiągnąć tę samą intensywność oświetlenia za pomocą zwykłych okien bocznych, potrzeba dużo większej powierzchni okien w fasadzie.

Światło z góry jest jaśniejsze

Grafika rozkładu luminancji | insights by LAMILUX

Ale dlaczego światło z góry jest w rzeczywistości jaśniejsze niż światło z boku? Powodem tego jest spadek luminancji i jej obliczenie. Podstawą wszystkich obliczeń dotyczących światła dziennego jest równomiernie zachmurzone niebo. Jednak równomiernie zachmurzone niebo nie oznacza automatycznie jednolitej jasności.

Jeśli weźmiemy pod uwagę jasność w zenicie, tj. bezpośrednio pionowo z góry, światło osiąga 100%. Im niższy kąt padania, tym bardziej spada jasność. Tak więc tylko około jedna trzecia jasności z zenitu jest osiągana przy horyzoncie na jednolitym niebie. Wartości te można uznać za niezależne od pory roku. Spadek luminancji opiera się na obrotowo symetrycznym rozkładzie luminancji:

W uproszczeniu oznacza to, że światło padające z góry jest jaśniejsze. Im wyższy kąt padania, tym więcej światła wpada do wnętrza budynku. Jasność pomieszczenia drastycznie spada wraz ze wzrostem jego głębokości. Oznacza to, że im dalej od bocznego okna, tym ciemniejsze staje się na przykład miejsce pracy, a praca jest możliwa tylko przy dodatkowym, sztucznym źródle światła. 

Naturalne światło dzienne przez otwory w powierzchniach dachowych ma jednak zalety nie tylko w zakresie funkcji "oświetlenia", ponieważ otwory te pełnią również funkcję naturalnej wentylacji i oddymiania. W ten sposób można zaoszczędzić energię, ponieważ naturalne systemy wentylacyjne wykorzystują powietrze zewnętrzne, w zrównoważony sposób poprawiając klimat w pomieszczeniach, a tym samym zmniejszając koszty energii. Jeśli systemy wentylacji są również połączone z ogrzewaniem, chłodzeniem i osłonami przeciwsłonecznymi, wszystkie procesy można zharmonizować, aby stworzyć optymalny, energooszczędny klimat wewnętrzny w całym budynku. 
 

Nowa konstrukcja a renowacja świetlików dachowych

Podczas montażu świetlików dachowych należy dokonać rozróżnienia pomiędzy renowacją istniejących otworów w połaci dachowej, a budową nowego budynku.

Montaż świetlików w nowym budynku

Widok z bliska: świetliki dachowe do hal przemysłowych na hali przemysłowej | insights by LAMILUX

Podczas budowy nowego budynku technik światła dziennego najpierw określa wymaganą powierzchnię otworu. Zależy ona od kształtu pomieszczenia, a przede wszystkim od jego przeznaczenia. Wiedza ta jest następnie wykorzystywana do planowania konstrukcji dachu, w tym poszczególnych powierzchni świetlnych. W branży budowlanej można zaobserwować, że instaluje się wiele małych ciągłych świetlików dachowych, chociaż na pierwszy rzut oka kilka dużych wydaje się być bardziej ekonomicznych. Wynika to z faktu, że mają one znacznie niższe koszty pod względem powierzchni inwestycji na metr kwadratowy, kosztów instalacji oraz wymiany i uszczelniania jednostek. Ale dlaczego najlepiej jest zainstalować kilka małych świetlików dachowych? Odpowiedź: ochrona przeciwpożarowa. Zaletą wielu małych świetlików dachowych jest to, że mają one wiele małych NRWG (naturalnych wentylatorów oddymiających i odprowadzających ciepło). Te wbudowane NRWG mogą być wymieniane indywidualnie w przypadku usterki. To z kolei oszczędza koszty i gwarantuje bezpieczeństwo.

Renowacja istniejących otworów dachowych

Ponieważ istniejące otwory dachowe są często zachowywane podczas renowacji ze względu na koszty, istniejący otwór zwykle określa typ, liczbę i rozmiar ciągłych świetlików dachowych, które mają zostać zainstalowane. Po szczegółowym przeanalizowaniu istniejącego otworu dachowego, planuje się naświetle ciągłe. Eksperci w dziedzinie renowacji, tacy jak LAMILUX, mogą być tutaj bardzo pomocni i dostosować do indywidualnych potrzeb ciągłe świetliki dachowe.

Konserwacja świetlików dachowych

Mycie okien to powszechny obowiązek domowy. Ale co ze szklanymi powierzchniami na dachach hal przemysłowych? Jak wspomniano wcześniej, główną funkcją zainstalowanych świetlików jest dostarczanie światła. Należy je jednak regularnie konserwować. Chociaż gładkie szklane powierzchnie mają zwykle pewien efekt samoczyszczenia, brud stopniowo się na nich osadza. Po kilku latach stają się one brudne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i wpuszczają do hal jedynie niewielką ilość światła dziennego. Rozporządzenie w sprawie miejsc pracy stanowi, że miejsca pracy muszą mieć dostęp do wystarczającej ilości światła dziennego. Wszelkie zabrudzenia na szklanych powierzchniach lub starzenie się materiału mogą znacznie zmniejszyć ilość dostępnego światła dziennego. Dlatego też świetliki dachowe muszą być regularnie kontrolowane, a wszelkie usterki usuwane.

Czyszczenie świetlików dachowych

Ogólnie rzecz biorąc, świetliki dachowe składają się z elementu świetlika, stojaków, akcesoriów takich jak okucia oraz napędu elektrycznego, pneumatycznego lub ręcznego do codziennej wentylacji. Wszystkie te elementy muszą być regularnie czyszczone.

Elementy listwy świetlnej

Zazwyczaj te elementy wykonane są z wytrzymałego, termoplastycznego tworzywa sztucznego, jakim jest poliwęglan (PC). W przypadku specjalnych zastosowań używa się włókna szklanego (GFK), ze względu na jego właściwości jako tworzywa duroplastycznego. Materiały te mają szczególną cechę – gładką, a co ważniejsze, bezporową powierzchnię.. Jeśli jednak elementy świetlików będą musiały zostać oczyszczone, powierzchnie można przetrzeć wodą i miękką szmatką lub gąbką. W przypadku bardzo dokładnego czyszczenia zazwyczaj zaleca się użycie środka czyszczącego bez rozpuszczalników, który jest specjalnie przeznaczony do tworzyw sztucznych. Należy jednak unikać czyszczenia powierzchni na sucho, ponieważ może to łatwo prowadzić do powstawania rys. Ponadto we wszystkich przypadkach należy unikać używania środków ściernych, ponieważ mogą one przyczynić się do powstawania zarysowań na powierzchni.

Widok wnętrza świetlika dachowego | insights by LAMILUX

Rama profilowa

Rama profilowa elementów otwieranych świetlików dachowych jest wykonana z PVC-U. W związku z tym zaleca się jej czyszczenie, podobnie jak w przypadku konwencjonalnych ram okiennych z PVC-U.

Konstrukcja nośna

Konstrukcja nośna kopuły świetlnej wykonana jest z aluminium i można ją łatwo czyścić za pomocą (ciepłej) wody i bez środków chemicznych.

Uszczelki

Uszczelki, które są odpowiedzialne za uszczelnienie elementów od wody i powietrza, wymagają jedynie sprawdzenia pod kątem szczelności. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy je wymienić lub poddać konserwacji.

Części elektroniczne

Podczas konserwacji należy także sprawdzić wszystkie elementy elektroniczne. Mogą to być na przykład czujniki słońca i deszczu, które narażone są na działanie warunków atmosferycznych. Powierzchnie tych elementów należy zatem oczyścić z wszelkich cząstek brudu, a nawet ptasich odchodów, ponieważ w najgorszym przypadku może to pogorszyć funkcjonalność tego elementu.

Konserwacja świetlików dachowych

Dlatego też należy regularnie sprawdzać zainstalowane świetliki dachowe. W ramach konserwacji zapobiegawczej świetliki dachowe muszą być serwisowane. Działania te można podzielić na trzy części: konserwację, kontrolę i naprawę. Istotne są również normalizacje.  Norma DIN 31051 wraz z polską normą PN-EN 13306 obejmuje wszystkie środki, które przyczyniają się do utrzymania docelowego stanu systemu.  Kolejna normalizacja  zajmuje się również kontrolą, tj. środkami służącymi do określenia i oceny rzeczywistego stanu systemu.  Trzecia część dotyczy wszystkich środków  mających  na celu przywrócenie planowanego wykorzystania, takie jak wymiana komponentów, są zdefiniowane w normie DIN -EN1990 

Ale jaka konserwacja jest wymagana w przypadku świetlików dachowych?

Zgodnie z normą DIN EN 12963 regularna konserwacja świetlików dachowych musi obejmować elementy takie jak:

  • Prawidłowe czyszczenie wszystkich elementów
  • Sprawdzanie wszystkich komponentów
  • Możliwa wymiana wadliwych lub porowatych elementów
  • Przeglądy, konserwacja i wymiana akcesoriów
  • Ruchome akcesoria, takie jak zawiasy, okucia otwieracza i zespoły otwieracza należy sprawdzić pod kątem działania i, jeśli to konieczne, nasmarować

Wzbogacenie dla hal przemysłowych

Świetliki dachowe nie tylko zapewniają wysoki poziom światła dziennego w halach przemysłowych, ale także zapewniają pracownikom świeże powietrze. Skutkuje to bardziej zrównoważonymi i zmotywowanymi pracownikami, ponieważ wystarczająca ilość światła dziennego ma pozytywny wpływ na zdrowie ludzi, o czym można przeczytać więcej w tym artykule. W przypadku pożaru świetliki dachowe zapewniają również naturalne odprowadzanie dymu, a tym samym pomagają ratować życie - podsumowuje  to artykuł na temat ochrony przeciwpożarowej. Niemniej jednak, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas instalacji systemów światła dziennego. I nawet po instalacji w hali przemysłowej nie wolno zaniedbywać świetlików. Regularna kontrola, czyszczenie i konserwacja są niezbędne, aby zapewnić zarówno penetrację światła dziennego, jak i niezbędną funkcjonalność w przypadku pożaru. 

Świetlik dachowy do hal przemysłowych w hali logistycznej, widok wnętrza | insights by LAMILUX
Świetlik dachowy do hal przemysłowych w hali produkcyjnej
Świetlik dachowy do hal przemysłowych w hali logistycznej, widok z zewnątrz | insights by LAMILUX
Świetlik dachowy do hal przemysłowych na dachu hali
Świetlik dachowy do hal przemysłowych w hali logistycznej, widok wnętrza | insights by LAMILUX
Świetlik dachowy w hali pakowania