Projekt przyjazny dzieciom
Projekt pokoju wspiera naukę i kreatywność dzieci. Dlatego, przy planowaniu budynków oświatowych, szczególnie ważne jest dostosowanie projektu pod dzieci.
Sam to wiesz: Nasze otoczenie wpływa na to, jak się czujemy. Na przykład studentom, łatwiej jest uczyć się w jasnym miejscu, artyści szukają inspirującej atmosfery, a nasz nastrój poprawia się przy odpowiedniej kolorystyce. Dokładnie te aspekty są ważne również dla przedszkoli, żłobków i szkół, ponieważ przyjazny dzieciom budynek pobudza ciekawość i wyobraźnię dzieci, dzięki czemu uczą się poprzez zabawę.
Projektowanie wnętrz jako element kształcenia
W dużych miastach, istnieje duże zapotrzebowanie na miejsca w żłobkach i przedszkolach. Ze względu na ograniczoną ilość dostępnej przestrzeni, sale grupowe, sale zabaw, korytarze i strefy wejściowe są po prostu łączone w sale wielofunkcyjne. Ale nie tylko plan piętra musi być dobrze przemyślany. Projekt odgrywa ważną rolę w zapewnieniu oddzielenia pomiędzy funkcjonalnymi narożnikami. Aby wykorzystać projektowanie pomieszczeń w ramach edukacji, jak zalecają liczne koncepcje pedagogiczne od czasów Marii Montessori, projektanci powinni zwrócić uwagę na kilka czynników. Ponieważ ściany, okna i drzwi odpowiadają za kolor, akustykę i światło w pomieszczeniu, mają ogromny wpływ na atmosferę. Dzięki przemyślanemu doborowi komponentów, można stworzyć koncepcję, która zapewni dzieciom swobodę i bezpieczeństwo.
Te dwa czynniki wcale się nie wykluczają: na przykład systemy światła dziennego zalewają pokoje światłem, sprawiając, że wydają się one przestronniejsze i bardziej przyjazne. Mając dostęp do wystarczającej ilości miejsca, dzieci mogą wybrać się na wycieczkę odkrywczą i poznać swoje otoczenie. Jednocześnie, światło sygnalizuje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Kiedy widzą wyraźnie swoje otoczenie, rówieśników, z którymi się bawią i opiekunów, czują się bezpieczniej podczas odkrywania i zabawy. Dzięki odpowiedniej kolorystyce i innym detalom, pokój staje się dla dzieci, miejscem przyjaznym do nauki. Poniższe miejsca sprzyjające dobremu samopoczuciu dla młodych i starszych, pokażą, jak to może wyglądać w praktyce.
Przedszkole Lindenstraße, Hof, Niemcy
Przedszkole Bavarian Red Cross w Hof jest dobrym przykładem tego, jak kilka obszarów funkcjonalnych, można połączyć w jednym pomieszczeniu. Pod 11-metrowym, szklanym dachem LAMILUX PR60, znajduje się poczekalnia dla rodziców, scena zabaw i restauracja dla dzieci. Ponieważ przedszkole prowadzone jest z otwartą formą, dzieci mogą wybrać, jak spędzą dzień. Spotykają się więc, by jeść, bawić się i uczyć na dziedzińcu. Szklany dach, w naturalny sposób oświetla pomieszczenie, dzięki czemu dzieci mogą bez problemu odnaleźć drogę i bezpiecznie radzić sobie z codziennością. "Dzięki temu dzieci mogą uczyć się w zrelaksowany sposób, nie musimy zmagać się z bodźcami sztucznego światła, otoczenie jest jasne – tu jest po prostu idealna atmosfera," relacjonuje Tanja Steinhäuser, dyrektorka przedszkola.
Przedszkole „Cloud 10”, Norymberga
Przedszkole „Cloud 10” nie znajduje się w zwyczajnej lokalizacji. Przedszkole znajduje się na wysokości 16 metrów, na parkingu w Norymberdze nad budynkami miejskimi. Budynek otrzymał już kilka nagród za wyjątkową architekturę i kreatywny projekt. Jednocześnie przedszkole zapewnia idealne warunki do zabawy i nauki dla najmłodszych. Dzieci mają okazję wspólnie wyszaleć się na świeżym powietrzu. A w środku również z radością i ciekawością kontynuują swoją działalność. Jasne pokoje tworzą przyjemną atmosferę dla dzieci i personelu. Nawet wszatni, która nie ma bocznych okien, szklany świetlik FE LAMILUX zapewnia wystarczającą ilość światła dziennego. Kolorowe elementy wokół świetlika wypełniają pomieszczenie ciepłym, pomarańczowym światłem, który wprowadza w dobry nastrój i radość do życia.
Przedszkole "Fortunate Future", Sömmerda
Przedszkole "Fortunate Future" w miejscowości Sömmerda sprawia, że codzienne życie dzieci staje się bardziej kolorowe. Sala wielofunkcyjna łączy sale grupowe i tworzy miejsce dla kreatywności i wspólnej nauki. Co najbardziej przyciąga wzrok: siedem okrągłych szklanych świetlików LAMILUX F100. Różne rozmiary systemów światła dziennego, o średnicy od 80 do 180 centymetrów, zapewniają zabawny i przyjazny dzieciom design. Kolorowe obramowania i zintegrowane oświetlenie LED nadają wielofunkcyjnemu pomieszczeniu przyjazne akcenty kolorystyczne, które idealnie pasują do kreatywnej przestrzeni. Otoczenie wpływa na zachowania ludzi, a tym samym przedszkolne pomieszczenie zachęca do zabawy, marzeń i myślenia.
Przedszkole “St. Severin”, Garching
Przedszkole "St. Severin" w Garching postawiło na prosty i naturalny design. Drewniana, wewnętrzna boazeria nadaje pomieszczeniu jasną i przytulną atmosferę. Zakrzywiony dach i łącznie 22 okrągłe szklane świetliki LAMILUX F100 to perełki tego projektu. Już same te cechy wzmacniają poczucie harmonii i estetyki dziecka. Światło padające z góry wyczarowuje również interesującą interakcję światła i cienia, która zmienia się w ciągu dnia. W ten sposób mały skrawek natury dostaje się do wnętrza budynku, a dzieci obserwują każdy rodzaj zjawiska pogodowego. Ponieważ systemy światła dziennego są częściowo wyposażone w klapy wentylacyjne, dzieci mają zapewniony nie tylko dostęp światła dziennego, ale także świeże powietrze.
Przedszkole Wiggensbach
Przedszkole w Wiggensbach łączy w sobie naturalne materiały i jasne akcenty kolorystyczne. Budynek jest pokryty regionalnym drewnem od wewnątrz i na zewnątrz, dzięki czemu doskonale wpasowuje się w otoczenie. Okna sięgające od podłogi do sufitu i dwa szklane dachy LAMILUX PR60, zapewniają wystarczającą ilość światła dziennego w salach grupowych i na korytarzu zabaw.Tutaj również optymalnie wykorzystuje się przestrzeń, czyniąc korytarz miejscem spotkań dzieci. Dzięki licznym przeszklonym powierzchniom dzieci zawsze pozostają w zasięgu wzroku swoich przyjaciół i wychowawców. Pomieszczenia grupowe, sala do ćwiczeń i strefa dla personelu mają jasny, naturalny wystrój, który architekci ożywili dużymi kolorowymi powierzchniami w łazienkach i garderobach. Dzięki temu każda grupa ma swój kolor, a dzieci bez problemu znajdują swoje miejsce. W zabawny sposób maluchy poznają kolory, jak je rozróżniać i jakie mają one znaczenie w przedszkolu. To zachęca dzieci do samodzielności, które również lubią wyszaleć się na przestronnym terenie przedszkolnym, jeśli pozwala na to pogoda.